Piłka siatkowa

HISTORIA
Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był William Morgan na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w(YMCA) w mieście Holyoke. 9 lutego 1895r odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette.
Siatkówka szybko zyskała światową popularność i już w 1964r została włączona do programu Igrzysk Olimpijskich.

W. Morgan razem z pierwszym zespołem siatkarskim

Piłka siatkowa (popularna nazwa to siatkówka) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero  – zawodnik wyspecjalizowany w dokladnym odbiorze zagrywki przeciwnika. Drużyna może liczyć 12 - 14 zawodników, ale na boisku w czasie gry przebywa tylko 6.

Krzysztof Ignaczak - znakomity polski libero odbiera "trudną piłkę".

Paweł Zagumny - najlepszy rozgrywający na świeciePunkt, set, mecz

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na boisku drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu (np. odbicia piłki w aut). Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu (z wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku i obrony ataku), a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim przebije ją na stronę przeciwnika.


W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety. Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Piąty, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (taj-brejk) (do 15 punktów).


Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję – tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwnika, kiedy przeciwny zespół popełni błąd lub zostanie ukarany karą (żółta kartka).

Oficjalna piłka Mikasa

Zagrywka

Zagrywka, inaczej serw, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, iż przeleci na stronę przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może blokować zagrywki, ani atakować piłki, kiedy ta znajduje się całkowicie powyżej siatki i nad polem ataku. Zagrywający nie może dotknąć linii żadną częścią ciała.
Wymiary boiska i wysokość siatki

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, ograniczonym dwiema liniami końcowymi i dwiema liniami bocznym.
Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczona jest strefa ataku, ograniczona linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej  Ponadto istnieje strefa zagrywki o szerokości 9 m i głębokości równej szerokości wolnej strefy.

Boisko przedzielone jest siatką umieszczoną nad linią środkową. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet (dla młodzików 2,35 m i młodziczek 2,15 m - dotyczy rozgrywek w Polsce). W minisiatkówce - uproszczonej wersji "dorosłej siatkówki) dla szkół podstawowych siatka jest zawieszona na wysokości 2,10 m.

Do siatki mocowane są tzw. antenki – pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. Gdy piłka dotknie antenki, traktowane jest to jako aut.

Wygląd boiska do siatkówki

Antenka zamocowana do siatki

ODMIANY SIATKÓWKI

Oprócz klasycznej wersji siatkówki zwanej halową wyróżniamy również siatkówkę plażową i siatkówkę na siedząco.

Siatkówka plażowa - mecze rozgrywane są na specjalnym piaszczystym boisku lub na plaży. W oficjalnych rozgrywkach zespół liczy 2 zawodników, ale w czasie gry dla przyjemności sklady mogą być inne.

Siatkówka na siedząco - Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych jednak jest również uprawiana przez pełnosprawnych siatkarzy.

Mecz siatkówki plażowej

Mecz siatkówki na siedząco

REPREZENTACJA POLSKI
Reprezentacja Polski zarówno siatkarzy jak i siatkarek ma na swoim koncie olbrzymie sukcesy (największe ze wszystkich gier zespołowych) i stale zdobywa czołowe miejsca zarówno w Mistrzostwach Świata (graja drużyny z całego Świata), Mistrzostwach Europy (graja tylko drużyny z Europy) jak i Lidze Światowej (rozgrywki dla mężczyzn - zaproszenia dostają tylko wybrane reprezentacje spełniające wysokie kryteria - pula nagród to 20 mln dolarów)

Ploscy siatkarze na Mistrzostwach Europy - złoto

Polskie siatkarki na Mistrzostwach Europy - brąz

Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Piotr Nowakowski, Daniel Pliński, Bartosz Kurek, Michał Winiarski i Krzysztof Ignaczak - najlepsi siatkarze w polsce w sezonie 2011/2012

Wyskok Mariusza Wlazłego podczas ataku

Kreator stron www - szybka strona internetowa