Piłka nożna

HISTORIA
W gre przypominająca dzisiejszą piłke nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce oraz w średniowiecznej Walencji. Prawdopodobnie z Wenecji piłka nozna dostała sie na wyspy Brytyjskie gdzie bardzo szybko nastapiła ewolucja gry. Grały całe wsie i miasteczka, młodzi chlopcy często zaniedbywali przez nia swoje obowiązki, a po meczach dochodziło bardzo często do bijatyk co skutkowało wielokrotnymi zakazami uprawiania tej dyscypliny. Nic jednak nie mogło powstrzymać rozwoju footballu.

Średniowieczny mecz piłki nożnej

Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Wygrywa drużyna która  w określonym czasie gry (2 x 45 minut) zdobędzie więcej bramek Boisko to prostokąt o wymiarach 68 m szerokości i 105 m długości.

Wygląd boiska pilkarskiego

Drużyna składa się z 11 zawodników (aby zespol został dopuszczony do meczu musi być ich minimum 7) i zazwyczaj 7 rezerwowych. Wśrdó graczy wyrózniamy: bramkarza, obrońców, pomocników, napastnikow.
Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może dotykać i łapać piłkę rękami w czasie gry, jednak zgodnie z przepisami może to mieć miejsce jedynie we własnym polu karnym. W przypadku rozmyślnego zagrania piłki ręką przez bramkarza poza własnym polem karnym, jego drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim. Bramkarzowi nie wolno zagrywać piłki ręką po podaniu jej do niego przez współpartnera z wrzutu oraz po podaniu od współpartnera nogą (a konkretnie jej częścią poniżej kolana).
Piłka jest poza grą: po opuszczeniu przez nią całym obwodem boiska lub po przerwaniu gry gwizdkiem przez sędziego - czas gry nie jest wtedy zatrzymywany - inaczej jest np. w piłce ręcznej gdzie po gwizdku zatrzymuje się czas gry.

Bramkarz Reprezentacji Polski - Wojciech Szczęsny

Kliknij, aby edytować treść...
STAŁE FRAGMENTY GRY

W zależności od sytuacji,
sędzia może również ukarać zawodnika, który popełnil przewinienie (np. faul) żółta lub czerwona kartką. Jeśli piłkarz sfauluje przeciwnika, zachowa sie niesportowo itp sędzia przyznaje rzut wolny bezpośredni (można z niego zdobyć bramke odrazu) lub rzut wolny pośredni (nie można z niego zdobyć gola bezpośrednim strzałem). Jeśli przewinienie zostanie popełnione w polu karnym sędzia dyktuje rzut karny. Wykonuje się go z odległości 11 m od bramki. W polu karnym może być wtedy tylko strzelec i bramkarz. "Dobijać" karnego może każdy ale tylko jeśli piłka dotknie wcześniej przeciwnika - po odbiciu od poprzeczki lub słupka broniący muszą ją dotknąć przed dobiciem.

Rzut karny

Kartki używane przez sędziego

Jeśli po uderzeniu, podaniu lub odbiciu piłka przekroczy całym obwodem linię boczną, sędzia wskazuje wrzut, który następuje przez wrzut piłki rękoma, zza i znad głowy z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry, przez zawodnika drużyny przeciwnej.
Gdy piłka opuści boisko poprzez linię bramkową (ale poza bramką), grę rozpoczyna się rzutem z rogu lub rzutem od bramki, w zależności od tego, który zawodnik ostatni dotknął piłki.
Rzut z rogu wykonywany jest przez drużynę atakującą, jeżeli ostatnim zawodnikiem, który dotknął piłki, jest zawodnik broniący; w przeciwnej sytuacji wykonywany jest rzut od bramki.

Rzut rożny wykonywany jest z pola rożnego i obowiązują przy jego wykonaniu takie same zasady jak przy wykonywaniu rzutu wolnego bezpośredniego.
Rzut od bramki wykonywany jest z dowolnego miejsca pola bramkowego wykonawcy, przy czym piłka po zagraniu musi niedotknięta przez nikogo opuścić pole karne w obrębie boiska.


CIEKAWOSTKI


Medale Polaków na duzych imprezach międzynarodowych:

1972 - złoty medal Igrzysk Olimpijskich
1974 - 3 miejsce na Mistrzostwach Świata
1976 - srebrny medal Igrzysk Olimpijskich
1982 - 3 miejsce na Mistrzostwach Świata


Szwed Tomas Lundman jest aktualnym rekordzistą w podbijaniu piłki głową bez jej upuszczenia. Robił to przez 8 godzin 32 minuty i 3 sekundy 27 lutego 2004 roku w szwedzkim Gångsatrahallen.


19 godzin 30 minut - tyle wynosi rekord w żonglerce piłką za pomocą nóg, stóp i głowy bez ani jednego odbicia piłki od ziemi. Tego godnego pozazdroszczenia wyczynu dokonał Brazylijczyk Martinho Eduardo Orige na hali Padre Ezio Julli w brazylijskim Araranguá w dniach 2-3 sierpnia 2003 roku

Najwięcej bramek w historii rozgrywek piłki nożnej (klubowych) padło na Madagaskarze w meczu między drużynami As Adema i Stade Olympique l’Emyrne. W tym spotkaniu As Adema pokonało Stade Olympique l’Emyrne 149:0

Najwięcej bramek w barwach polskiej reprezentacji strzelił Włodzimierz Lubański. Do bramki przeciwnika trafił on 48 razy. Potrzebował w tym celu 75 spotkań.

W igrzyskach olimpijskich grają drużyny złożone z zawodników do lat 23. Dodatkowo każda drużyna może skorzystać z pomocy maksymalnie 3 starszych graczy.

Od 1996 roku kobieca piłka nożna jest dyscyplina olimpijską. Nie istnieją tu tak jak u mężczyzn ograniczenia wiekowe.

Najwięcej goli w historii, bo ponad 1300, strzelił Artur Friedrich. Na drugim miejscu jest Pele z 1280 bramkami

Cristiano Ronaldo i Lionel Messi - najlepsi obecnie piłkarze na świecie

Kreator stron www - szybka strona internetowa