Aktualności

Roboty uczą grać w tenisa stołowego

2012-12-17 16:48:28, komentarzy: 0

     Niestety zaczyna się to, co wielu od dawna przewidywało. Po grach umysłowych typu szachy, w których już dawno roboty są górą, dochodzą dyscypliny, w których ważna jest koordynacja i odpowiednie odruchy. Otóż roboty zaczynają uczyć tenisa stołowego. Na razie, bo przecież jasne jest, że zaczną też ziemnego. No a potem to tylko roboty będą nauczycielami. A co będzie z nami jak już we wszystkim roboty będą lepsze?

    W każdym razie naukowcy skonstruowali  robota, grającego w tenisa stołowego. I to nie wszystko, ten robot sam uczy się gry! Podobno ten pierwszy ma dać początek całej linii robotów treningowych dla sportowców (amatorów ale także zawodowców).

     Zespół z Technische Universitat Darmstadt pod kierownictwem dr Kathariny Muelling rozpoczął prace od podwieszenia zrobotyzowanego ramienia wyposażonego w dwie kamery pod sufitem. Obserwował on dokładnie pole gry. Ruchami ramienia sterował mikrokomputer, wyposażony w bazę danych.

    Później dr Muelling, która sama dobrze gra w tenisa, nauczyła komputer poprzez sterowanie ramieniem, odpowiedzi na serwy i returny. Dzięki temu w bazie danych komputera została stworzona biblioteka odbić oraz określone możliwe pozycje piłeczki na stole i przyporządkowany im typ odbicia. Jednocześnie kamery obserwowały cały czas pole gry, a zanotowany przez nie obraz lotu piłeczki był porównywany z danymi zawartymi w bazie, tak aby ramię z rakietką mogło dokonać prawidłowego odbicia.

  Następnym elementem treningu była gra z profesjonalnymi zawodnikami. Grali oni nieszablonowo, więc, aby móc grać prawidłowo, robot musiał dokonywać korekt swoich danych i improwizować nowe returny, bowiem piłeczka nie zawsze znajdowała się w pozycjach, określonych w jego bazie danych. Po godzinie tego typu treningu, komputerowy gracz był w stanie odbić prawidłowo 88 proc. piłeczek i stoczyć mniej lub bardziej wyrównany pojedynek z każdym graczem.

    Na świecie jest już wiele robotów grających w ping-ponga, ale nie często można spotkać sportowego robota samouczącego się. Podobnego robota skonstruował kilka lat temu zespół badaczy z Jozef Stefan Institute na Słowenii pod kierownictwem dr. Alesa Ude.

   Dr Muelling, która chce zaprezentować swojego robota w USA w listopadzie na międzynarodowym sympozjum robotyki i sztucznej inteligencji AAAI w Arlington, twierdzi, że budowa tego typu urządzeń prowadzi do stworzenia osobnej linii robotów, które będą się uczyły czynności od konstruktorów i od użytkowników.

 

zrodlo: http://www.studentnews.pl/s/219/6333-Ciekawostki-naukowe-NEWSY/4009111-Roboty-zaczynaja-uczyc-grac-w-tenisa-stolowego.htm

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron www - szybka strona internetowa